onsdag 13. januar 2016

Cirkus Modern - Pans Pauker (1986)

Å våkne opp mandag morgen var en vond opplevelse.

Where the fuck did monday go, som han selv påpekte, som om han visste at dagen ville unnslippe ham. Dagen ble oppløst, fragmentert, lang, uvirkelig.

Jeg skal ikke bruke innlegget på å sørge over tapet av en person jeg aldri møtte, men som likevel sto meg nærmere enn usedvanlig mange andre. I stedet vil jeg rette oppmerksomheten mot en annen død helt, en jeg dog ikke rakk å stifte bekjentskap med før hans død, men hvis innflytelse på livet og musikksmaken min har vært påfallende stor. Det skrives selvsagt om Helge Gaarder, denne nestor i pretensjon og bombast, hvis svanesang, Cirkus Moderns tredje LP Pans Pauker, her skal omtales.

Anno 1986 besto Cirkus Modern av Gaarder, Ola Snortheim, Jørn Christensen og Mari Wendelbo, i tillegg til bassist Jørgen Lie, som trådte inn i bandets rekker etter utgivelsen av Trøst. Nettopp denne plata hadde vært en relativ suksess, og bandet spilte på Roskilde, i tillegg til på Rock on the Dock-arrangementet, der Gaarder sto som en av hovedaktørene bak arrangementet som sådan. Sommeren 1985 var imidlertid ikke en utelukket god tid, og bandet begynte gradvis å splintre i sømmene, delvis grunnet uoverensstemmelser mellom Gaarder og Snortheim. Til Pans Pauker ble energi og midler investert i ny teknologi, i form av mer synth og moderne trommemaskiner, muligens påvirket av LMN. Den dårlige stemningen i bandet ble forsterket under innspillingen, og plata endte opp med en noe merkelig kjøleskapslyd, der elementene ikke glir nevneverdig godt sammen. Ved utgivelse ble LPen slaktet, både for produksjon, låtmateriale og for Gaarders manglende ild. Kort tid etterpå var Cirkus Modern finito.

Når sant skal sies, så er nok Pans Pauker Cirkusets dårligste LP med en viss distanse. Likevel, som en over middels stor fan, vil jeg hevde at det er mer godt enn dårlig, til tross for mangelen på produksjon, mengden av trommemaskiner og Gaarders herjede stemme. Tenne Vår Jord åpner det hele på herlig popvis, gitt at du kan tåle lyden av 80-tallet. Låta har driv, fengende spill og et herlig stort refreng, mer åpent poppete enn både debuten og Trøst. A.T., omhandlende Treholt-saken, er en personlig favoritt, drevet av maniske synther og Gaarders mest grumsete vokal, som til tider nesten flyter over i gurgel og galle. Igjen er poppreget tydelig, men låta er samtidig platas mest pønkete innslag. Min Sol Er Død er en duett for synth og vokal, teatralsk og pretensiøs, men ikke uten sjarm. En cover av Venus in Furs (som jeg hørte før Velvets egen versjon) er merkelig og litt vanskelig å tilgi, men fungerer greit som en poplåt. Hennes Ulovlige Munn er nok en herlig, drivende poplåt, drevet av et fengende synthmotiv og en fin refrengmelodi. Avslutningsvis møter vi en av mine absolutte favorittlåter i CM-katalogen: Ran er en majestetisk ballade, bygd på en av Gaarders flotteste melodier og et vart arrangement. Selv maskintrommene finner sin plass i en enorm avslutning, der Christensens gitar maler sorgtunge strofer mot synthbakgrunnen. Låta er pompøs, selvsagt, men det er en verdig avslutning for et av periodens beste band.
Cirkus Modern - Pans Pauker

01: Tenne Vår Jord
02: A. T. 

03: Regn
04: Min Sol Er Død
05: Venus in Furs
06: Hennes Ulovlige Munn
07: Brev fra en Tjener
08: Vår Vinter
09: Haleys Flamme
10: Ran

**Trykk her for å lytte!**

4 kommentarer:

 1. Unë kurrë nuk kam parë një mrekulli si kjo në tërë jetën time, kam kërkuar një zgjidhje për të mbetur shtatzënë për më shumë se 8 vjet pas martesës, kam provuar gjithçka të mundshme, por asgjë nuk funksionoi derisa pashë një provë në internet se si Dr Fady ndihmoi shumë gra të merrnin. shtatzënë me magjinë e saj të fuqishme, shkrova dhe shpjegova situatën time, më premtoi se do të më ndihmonte dhe do të mbetem shtatzënë para 1 muaji, bëra gjithçka që më urdhëroi dhe shkova në spital për një mesazh dhe mjeku më konfirmoi që jam 5 vjeç ditë shtatzënë, deri tani kam sjellë në jetë djalin tim të pashëm, burri im tani është i lumtur dhe më jep gjithçka që kërkoj, falë Dr. Fady kontaktoni nëse keni nevojë për ndihmë.
  * Nëse dëshironi të mbeteni shtatzënë.
  * Nëse doni të ktheni të dashurin tuaj.
  * Nëse dëshironi të ndaloni abortin.
  * Nëse doni fuqi shpirtërore.
  * Nëse dëshironi të bëheni të famshëm.
  * Nëse dëshironi të kuroni ndonjë sëmundje. Si HIV/AIDS
  E.T.C.
  Email:doctorfady720@Gmail.com
  WhatsApp: +2349039422406

  SvarSlett
 2. emri im është Nathalia nga Britania e Madhe (Londër) burri im ka dëgjuar thashetheme për mua dhe kjo çështje e bëri atë të aplikonte për divorc dhe gjithçka u rrit dhe ky rast dhe mendimi për të humbur familjen time tani e ka mbajtur zemrën time të pakënaqur kështu që u luta për një zgjidhja dhe mënyra se si mund të jem në gjendje të kthej burrin dhe fëmijët e mi dhe t'i provoj atij të gjitha këto gjëra që ai dëgjoi për mua dhe zonjën tjetër që punonte në zyrën time janë të gjitha gënjeshtra sepse thellë në zemrën time e dija që kurrë dhe nuk do kurrë mos e tradhtoj burrin tim. për ta shkurtuar të gjithë këtë histori, motra ime burri nga SHBA i dëgjoi të gjitha çështjet në terren dhe menjëherë më kërkoi të kontaktoja DR Fady ajo më dha detajet e kontaktit të tij dhe unë bëra siç tha ajo dhe DR Fady më tha se gjithçka do të jetë mirë për dy ditë pas dy ditësh burri im do të kthehet përsëri në shtëpi përgjithmonë dhe kjo ishte pikërisht ajo që ndodhi dhe për këtë arsye unë them se ky njeri është i vërtetë dhe gjithashtu mund të ndihmojë këdo me ndonjë nga problemet e mëposhtme

  KTHIMI I DASHURINËS SË HUMBUR.
  RIKURTIMI I MARTESËVE / MARRËDHËNIEVE TË PRAKTUARA.
  SHËRIMI I SËMUNDJEVE.
  LUTJET MBISHTIN SULMET SHPIRTËRORE APO ËNDRA TË KEQJA.
  KURA PËR HSV 1 DHE HSV 2.
  TOTALI PËR INFEKSIONIN STD ETJ.
  GARANTOHET NJË TRAJTIM DHE SHËRIM JAVOR PËR HIV.
  LUTJET PËR NUMRA ME FAT PËR FITUES TË LOTARIVE.
  ETJ..........................
  Mund ta kontaktoni @:www.Doctorfady720@gmail.com ose mund ta kontaktoni në WhatsApp me këta numra +23490422406. 100% garanci.

  SvarSlett
 3. Një dëshmi e mahnitshme për një lojtar që ma ktheu burrin tim. dhe jam martuar për fat të mirë me një burrë të mrekullueshëm dhe të kujdesshëm me dy fëmijë. Ka pasur një problem të madh në familjen time gjashtë muaj më parë mes meje dhe burrit tim. Aq e tmerrshme sa e çoi çështjen në gjykatë për divorc. ai tha se nuk donte të qëndronte më me mua dhe se nuk më donte më. Kështu ai u largua nga shtëpia dhe shkaktoi disa dhimbje mua dhe fëmijëve të mi. U përpoqa maksimumin për ta rikthyer pas shumë vitesh, por pa rezultat. dhe ai konfirmoi se kishte marrë vendimin e tij dhe nuk donte të më shihte më. Kështu një mbrëmje, kur po kthehesha nga puna, takova një mikun tim të vjetër që e pyeti burrin tim. Kështu që unë i shpjegova gjithçka, kështu që ai më tha se e vetmja mënyrë që mund ta ktheja burrin tim ishte të vizitoja një spell player, sepse funksionoi gjithashtu. Kështu që unë kurrë nuk besova në magji, por nuk kisha zgjidhje tjetër veçse të ndiqja këshillën e tij. Pastaj më dha adresën e emailit të spell player që vizitoi. {drEgwuatu@gmail.com}.
  WHATSAPP +2348101205614 Kështu të nesërmen në mëngjes dërgova një e-mail në adresën që më dha dhe magjistari më siguroi se do ta ktheja burrin tim të nesërmen. Çfarë deklarate e mahnitshme!! Unë kurrë nuk e besova, kështu që ai foli me mua dhe më tha gjithçka që duhej të bëja. Më pas të nesërmen në mëngjes, çuditërisht, burri im, i cili nuk më kishte telefonuar në gjashtë muajt e fundit, më telefonoi për të më njoftuar se po kthehej. Kështu ai u kthye po atë ditë, me shumë dashuri dhe gëzim, dhe kërkoi falje për gabimin dhe dhimbjen që më kishte shkaktuar mua dhe fëmijëve të mi. Më pas, që nga ajo ditë, marrëdhënia jonë ishte më e fortë se në të kaluarën, me ndihmën e një spell player. Prandaj, unë do t'ju këshilloja që të vizitoni me dashamirësi Dr.Egwuatu-në e madhe nëse jeni në të tillë ose nëse keni ndonjë problem me "kthimin e ish-it tuaj, faleminderit Dr. {dregwuatu@gmail.com}
  WHATSAPP+2348101205614
  Ai gjithashtu shëron dhe e kthen EX-in,
  1 Ilaç bimor për HIV/ADIS.
  2 Trajtimi i kancerit bimor.
  3 Pastrimi i kyçit të këputur.
  4 herpesi shëron barishtet.
  5 lloje orizi pelte.
  6 Mjekësi bimore HPV.
  7 Shërimi i diabetit.
  8 kthejeni ish-in tuaj.
  9 Magjia e shtatzënisë.
  10 kura HTP.
  11 Shërimi i ajrit hepatik.
  12 )Shërimi i koronavirusit Covid 19.
  13) Perqindja astmatike
  WHATSAPP +2348101205614

  SvarSlett
 4. Magji e fortë dhe e fuqishme dashurie për të fituar mbrapa ish-in tuaj.. Kam vendosur që do ta kaloj gjithë ditën në internet vetëm për t'u siguruar që shumë njerëz mund ta lexojnë këtë dëshminë time për Dr.Ellen e cila është një magjistar i fuqishëm nga Afrika, Pasi u braktisa nga i dashuri im isha aq i vetmuar atë ditë sa vendosa të kaloja rrjetin për disa këshilla marrëdhëniesh, nuk e dija kurrë se kjo ishte harta e rrugës që do të siguronte kthimin e të dashurit tim. Pasi lexova shumë këshilla se si ta rivendosja marrëdhënien time në një mënyrë më të mirë, zbulova se Dr.Ellen ka shumë rekomandime sesa drejtorët e tjerë, kështu që me këtë vendosa që Dr.Ellen ishte personi i duhur . për punën, Dhe unë kontaktova Dr.Ellen përmes të dhënave të tij që pashë në internet dhe isha aq i lumtur që zgjodha të punoja me Dr.Ellen sepse puna e tij ishte 100% perfekte dhe magjia ma ktheu të dashurin tim. Me lehtësim të shpejtë, ju gjithashtu mund ta kontaktoni atë për ndihmë tani me email: ellenspellcaster@gmail.com/
  Whatsapp/telefononi +2348106541486

  SvarSlett