fredag 4. september 2015

Russian Amcar Club - Vodka & Kaviar (1988)

Grunnet økt pensummengde og imminent bacheloroppgaveskriving har det gått en stund siden forrige innlegg; jeg kan ikke love at det vil forbedre seg med det første, men jeg vil prøve å få skrevet så ofte som mulig.

Russian Amcar Club var en duo bestående av Geir Birk Nilsen og Svein Solberg, henholdsvis på orgel/sang og trommer. Bandet startet opp som et soloprosjekt for Nilsen rundt 1982, men etter kort tid kom Solberg, som tidligere hadde vært med i Kaare og Partiet, med som fast medlem. Bandet scenedebuterte i 1984, men noe innspilt materiale så ikke dagens lys før i 1987, da et selvtitulert minialbum dukket opp. Året etter fulgte dagens plate, og deretter ble det noenlunde stille; Nilsen gikk til The Popcorn Explosion og spilte med Turboneger, mens Solberg, som på et tidspunkt var med i Ym-Stammen, startet prosjektet Schweinhund; dessuten har han jobbet som produsent, særlig markant for ymse black metal-band. Ikke minst har Solberg en sønn, hvis band Moose Empire er del av kulturkollektivet Hoppla Hesten, som i dag er en av landets viktigste musikkinstitusjoner.

Plata starter med I Like Vodka & Kaviar, og vi transporteres til et parodisk tegneserie-Russland (evt. et ekte, hva vet vel jeg?) der virkeligheten består av kjølige balalaikaraslinger og buldrende bassrøster, trekkspill og, skal vi tro tittelen, vodka og kaviar. Låta er en flott introduksjon, men gir et meget feilaktig bilde av bandets musikk. I Don't Like Rocn'n Roll retter opp i dette; låta setter i gang med et massivt orgelriff, Solbergs enorme trommer og Nilsens demente vokal, messende rundt en tekst som ikke gir all verdens mening. Sekstitallsvibbene er åpenbare, spesielt i en rimelig heftig tamburinbruk, men også i akkordbruken og den iboende enkelheten i musikken. Something to Love er enda en låt i samme stil, massiv og fengende, med krasjende trommer og et råkkenråll-sirkusorgel hentet fra et frikshow. Get Out blir mer manisk, og begynner å ligne Surfin' Bird i sin grelle enkelhet, før en fløytesolo brått dukker opp midt i vellinga. Avsluttende Beat the Beast er platas lengste låt, og drar bandets formel til det ytterligste; orgelet sveller, trommene slamrer, gitar og bass forsterker banduttrykket og gjør det hele til en rimelig amerikansk affære, men vokalen ankrer det hele i Tralala-land. Refrenget er muligens platas beste, og det hele låter som en sinnssyk kveld på et marerittkasino. At bandet ikke gav ut nevneverdig mer er synd, men det er diskutabelt hvorvidt en hel plate med dette ville fungert eller ei.


Russian Amcar Club - Vodka & Kaviar

01: I Like Vodka & Kaviar
02: I Don't Like Rock'n Roll
03: Something to Love
04: Get Out
05: Beat the Beast

**Trykk her for å lytte!**

3 kommentarer:

 1. Unë kurrë nuk kam parë një mrekulli si kjo në tërë jetën time, kam kërkuar një zgjidhje për të mbetur shtatzënë për më shumë se 8 vjet pas martesës, kam provuar gjithçka të mundshme, por asgjë nuk funksionoi derisa pashë një provë në internet se si Dr Fady ndihmoi shumë gra të merrnin. shtatzënë me magjinë e saj të fuqishme, shkrova dhe shpjegova situatën time, më premtoi se do të më ndihmonte dhe do të mbetem shtatzënë para 1 muaji, bëra gjithçka që më urdhëroi dhe shkova në spital për një mesazh dhe mjeku më konfirmoi që jam 5 vjeç ditë shtatzënë, deri tani kam sjellë në jetë djalin tim të pashëm, burri im tani është i lumtur dhe më jep gjithçka që kërkoj, falë Dr. Fady kontaktoni nëse keni nevojë për ndihmë.
  * Nëse dëshironi të mbeteni shtatzënë.
  * Nëse doni të ktheni të dashurin tuaj.
  * Nëse dëshironi të ndaloni abortin.
  * Nëse doni fuqi shpirtërore.
  * Nëse dëshironi të bëheni të famshëm.
  * Nëse dëshironi të kuroni ndonjë sëmundje. Si HIV/AIDS
  E.T.C.
  Email:doctorfady720@Gmail.com
  WhatsApp: +2349039422406

  SvarSlett
 2. Një dëshmi e mahnitshme për një lojtar që ma ktheu burrin tim. dhe jam martuar për fat të mirë me një burrë të mrekullueshëm dhe të kujdesshëm me dy fëmijë. Ka pasur një problem të madh në familjen time gjashtë muaj më parë mes meje dhe burrit tim. Aq e tmerrshme sa e çoi çështjen në gjykatë për divorc. ai tha se nuk donte të qëndronte më me mua dhe se nuk më donte më. Kështu ai u largua nga shtëpia dhe shkaktoi disa dhimbje mua dhe fëmijëve të mi. U përpoqa maksimumin për ta rikthyer pas shumë vitesh, por pa rezultat. dhe ai konfirmoi se kishte marrë vendimin e tij dhe nuk donte të më shihte më. Kështu një mbrëmje, kur po kthehesha nga puna, takova një mikun tim të vjetër që e pyeti burrin tim. Kështu që unë i shpjegova gjithçka, kështu që ai më tha se e vetmja mënyrë që mund ta ktheja burrin tim ishte të vizitoja një spell player, sepse funksionoi gjithashtu. Kështu që unë kurrë nuk besova në magji, por nuk kisha zgjidhje tjetër veçse të ndiqja këshillën e tij. Pastaj më dha adresën e emailit të spell player që vizitoi. {drEgwuatu@gmail.com}.
  WHATSAPP +2348101205614 Kështu të nesërmen në mëngjes dërgova një e-mail në adresën që më dha dhe magjistari më siguroi se do ta ktheja burrin tim të nesërmen. Çfarë deklarate e mahnitshme!! Unë kurrë nuk e besova, kështu që ai foli me mua dhe më tha gjithçka që duhej të bëja. Më pas të nesërmen në mëngjes, çuditërisht, burri im, i cili nuk më kishte telefonuar në gjashtë muajt e fundit, më telefonoi për të më njoftuar se po kthehej. Kështu ai u kthye po atë ditë, me shumë dashuri dhe gëzim, dhe kërkoi falje për gabimin dhe dhimbjen që më kishte shkaktuar mua dhe fëmijëve të mi. Më pas, që nga ajo ditë, marrëdhënia jonë ishte më e fortë se në të kaluarën, me ndihmën e një spell player. Prandaj, unë do t'ju këshilloja që të vizitoni me dashamirësi Dr.Egwuatu-në e madhe nëse jeni në të tillë ose nëse keni ndonjë problem me "kthimin e ish-it tuaj, faleminderit Dr. {dregwuatu@gmail.com}
  WHATSAPP+2348101205614
  Ai gjithashtu shëron dhe e kthen EX-in,
  1 Ilaç bimor për HIV/ADIS.
  2 Trajtimi i kancerit bimor.
  3 Pastrimi i kyçit të këputur.
  4 herpesi shëron barishtet.
  5 lloje orizi pelte.
  6 Mjekësi bimore HPV.
  7 Shërimi i diabetit.
  8 kthejeni ish-in tuaj.
  9 Magjia e shtatzënisë.
  10 kura HTP.
  11 Shërimi i ajrit hepatik.
  12 )Shërimi i koronavirusit Covid 19.
  13) Perqindja astmatike
  WHATSAPP +2348101205614

  SvarSlett
 3. Magji e fortë dhe e fuqishme dashurie për të fituar mbrapa ish-in tuaj.. Kam vendosur që do ta kaloj gjithë ditën në internet vetëm për t'u siguruar që shumë njerëz mund ta lexojnë këtë dëshminë time për Dr.Ellen e cila është një magjistar i fuqishëm nga Afrika, Pasi u braktisa nga i dashuri im isha aq i vetmuar atë ditë sa vendosa të kaloja rrjetin për disa këshilla marrëdhëniesh, nuk e dija kurrë se kjo ishte harta e rrugës që do të siguronte kthimin e të dashurit tim. Pasi lexova shumë këshilla se si ta rivendosja marrëdhënien time në një mënyrë më të mirë, zbulova se Dr.Ellen ka shumë rekomandime sesa drejtorët e tjerë, kështu që me këtë vendosa që Dr.Ellen ishte personi i duhur . për punën, Dhe unë kontaktova Dr.Ellen përmes të dhënave të tij që pashë në internet dhe isha aq i lumtur që zgjodha të punoja me Dr.Ellen sepse puna e tij ishte 100% perfekte dhe magjia ma ktheu të dashurin tim. Me lehtësim të shpejtë, ju gjithashtu mund ta kontaktoni atë për ndihmë tani me email: ellenspellcaster@gmail.com/
  Whatsapp/telefononi +2348106541486

  SvarSlett